KOPALNIA URANU PODGÓRZE

Kopalnia Uranu Kowary składa się z wielu szybów oraz sztolni, które niegdyś odprowadzały z niej wodę. Przy sztolni 19 i 19a znajduje się hałda skał płonnych. W 1950 roku odkryto na tych terenach emanacje radonowe, czyli anomalie promieni gamma. Od września tegoż roku rozpoczęła się eksploatacja tutejszych złóż. Zaczęto też budować sieć sztolni odwadniających szyby. Do 1958 roku wydobyto 196,2 tony rudy. W latach 1971 – 1972 w sztolni 19a otwarto inhalatorium radonowe, które należało do Uzdrowiska Cieplice. Aktualnie udostępniona jest podziemna trasa turystyczna zwiedzanie z przewodnikiem zajmie ok 1,5h , trasa nie jest w żaden sposób oświetlona – poruszamy się oświetlając drogę lampami górniczymi . W kopalni znajduje się kolekcja szkła uranowego.

Szkło uranowe jest wyjątkowe, ponieważ dzięki zawartości 2-3% związków uranowych wygląda niezwykle. Kolor jest uzależniony od stężenia jonów uranu i stopnia utlenienia. W świetle ultrafioletowym szkło uranowe jest mocno fluorescencyjne. Można to zaobserwować podczas zwiedzania kopalni. Po wyłączeniu wszystkich normalnych latarek i włączeniu światła UV wystawa szkła uranowego wygląda niesamowicie.

Na końcu trasy turystycznej znajduje się niewielka pętla, którą kończy zalany szyb. Ten głęboki na 242 metry obiekt jest mekką dla miłośników nurkowania jaskiniowego. Jest to obecnie najgłębsze miejsce do nurkowania w polskich podziemiach.

Będąc w okolicach Kowar na Dolnym Śląsku warto odwiedzić kopalnię uranu, nie problemu z zaparkowaniem auta. W podziemiach panuje stała temperatura około 8 stopni, bez względu na porę roku. Warto więc zabrać ze sobą ciepłe okrycie i pełne obuwie. Można wchodzić z psem.

Dodaj komentarz