Brama Pravcicka – Czeska Szwajcaria

  Pravčická brána to wyjątkowa największa naturalna brama skalna w Europie. Najpiękniejsza formacja skalna w Czeskiej Szwajcarii, która stała się symbolem całego regionu. Brama ma 26,5 m rozpiętości łuku u podstawy, 16,0 m wysokości otworu, od 7 do 8 metrów szerokości otworu u podstawy, 3,0 m grubości stropu w najcieńszym miejscu a jej szczytowa płyta leży na wysokości 21m od jej podstawy. Formacja skalna składa się tak naprawdę z dwóch skał. Jedna z nich to słup tworzący zewnętrzną podporę stropu, natomiast druga to masyw skalny wraz ze stropem Bramy.

Okolica jest bajeczna, tutaj kręcono Opowieści z Narnii.

Jak dotrzeć

Z Hřensko  czerwonym szlakiem początkowo wzdłuż ulicy Po 1,5 km na rozdrożu Tři Prameny skręcamy w lewo na leśną brukowaną drogę, po około 2,5km dojdziemy do bramy, trasa nie ma większych trudności, można spacerować z psem.

Mając dobrą kondycję główne atrakcje Czeskiej Szwajcarii można połączyć w całodniową wycieczkę.

Wycieczkę najwygodniej rozpocząć w miejscowości Hrensko lub Mezní Louka. Przy szlakach znajdują się płatne parkingi. Wyruszając z Mezni można przeprawić się przez Dziki wąwóz następnie Wąwóz Edmunda, na koniec Brama podążając dalej czerwonym szlakiem zatoczymy pętle.

3 uwagi do wpisu “Brama Pravcicka – Czeska Szwajcaria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s