Kopalnia Soli Wieliczka

Zabytek o światowej renomie jeden z najciekawszych obiektów turystycznych w naszym kraju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kopania Soli w Wieliczce dziś jest systemem wyrobisk poeksploatacyjnych. Najniższy poziom, a więc dziewiąty rozmieszczony jest aż 327 metrów pod ziemią ,przeszło 300 km podziemnych chodników, schodów i komór. Tych ostatnich jest tam ponad 3000
Trasa Turystyczna rozpoczyna się w rejonie szybu Daniłowicza schodzimy na głębokość 64m , podczas około 2-godzinowego spaceru, zwiedzamy min najsłynniejszą kaplicę św. Kingi podziemną świątynie, po drodze zobaczymy min. Komorę Erazma Barącza, w której znajduje się jeziorko solne, gigantycznych rozmiarów Komorę Michałowice, Komorę Spalone, która przypomina o dramatycznych wydarzeniach związanych z pożarem w tej części kopalni. Można zrobić sobie przerwę w podziemnej karczmie lub zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich


Tężnia solankowa

Planując zwiedzanie Wieliczki warto uwzględnić park wokół kopalni oraz tężnie solankowa z wieżą widokową o wysokości 22m, z której rozciąga się piękna panorama.


Z Kopalnią związana jest jedna z legend małopolskich : Pierścień św, Kingi


Dawno, dawno temu książę Bolesław Wstydliwy, panujący wówczas na Wawelu poprosił o rękę królewnę węgierską Kingę i podarował jej piękny, zaręczynowy pierścień.
Przed ślubem z Bolesławem poprosiła swego ojca, aby w wianie nie dawano jej ani złota, ani kamieni szlachetnych. Uważała, że to nie przynosi ludziom szczęścia, a poza tym uważała Polskę za bogaty kraj. Pragnęła za to otrzymać sól, którą mogłaby dać swoim przyszłym poddanym. Król Węgier spełnił jej prośbę i podarował jej najwspanialszą kopalnię soli w kraju. Kinga była niezwykle wdzięczna ojcu za ten wspaniały dar. Udała się do kopalni i wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień. Później wyruszyła w długą drogę do kraju swego przyszłego męża. Wzięła ze sobą cały orszak, w tym węgierskich górników. Bolesław powitał Kingę chlebem i solą i wyprawiono huczne wesele. Małżonkowie żyli zgodnie i szczęśliwie. Wkrótce Kinga stwierdziła, że nadszedł czas, aby odszukać jej wiano. Poleciła więc górnikom, aby zaczęli szukać soli. Po niedługich poszukiwaniach znaleziono ją w małej wiosce nieopodal Krakowa, zwanej Wieliczką. W pierwszej bryle soli ukryty był zaręczynowy pierścień Kingi. Szczęśliwa królewna rozpoznała go i dziękowała Bogu, że w jej nowej ojczyźnie udało się odnaleźć tak drogocenny skarb, jakim jest sól. Kinga długo i mądrze panowała wraz ze swym mężem, a po latach za jej zasługi dla Polski, ogłoszono ją świętą.

4 uwagi do wpisu “Kopalnia Soli Wieliczka

  1. Byłam już dwa razy i jeszcze się wybiorę. Może tym razem na nocleg? Fajnie byłoby „zaliczyć” taką atrakcję 🙂
    Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny na stronce 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s